• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • BAUDER EKSTENSİF SİSTEMLER
  Bauder Ekstensif Sistemler

  Extensive Yeşil Çatı Sistemleri

  Düşük yoğunluklu yeşil çatı sistemleri bakım kolaylığının yanı sıra, çatıların taşıma gücünü zorlamayarak doğayla iç içe bir yaşam konforu sağlamaktadır. Özellikle sedum ailesine mensup çiçeklerin tercih edildiği bu sistemde, su muhafaza edebilen farklı bitkiler de kullanılabilmektedir.

  Düşük yoğunluklu (extensive) yeşillendirme sistemleri genellikle farklı fonksiyonları olan katmanlardan oluşmaktadırlar. Bu katmanlardan ilki su ve mineral muhafazasını sağlayarak yeşil örtünün beslenmesini ve kök salabilmesine olanak tanımaktadır. Fazla gelen veya bitki örtüsü tarafından emilemeyen yağmur suyunun sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesi gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için kullanılan filtre örtüsü küçük parçacıkları temizleyerek suyu drenaj katmanına yönlendirmekte ve olası tıkanmaların önüne geçmektedir. Yeşil çatı sistemlerindeki bitki örtüsü, çatının taşıması gereken yük konusunda belirleyicidir. Düşük yoğunluklu (extensive) çatı sistemlerinde bitki örtüsünün 6 cm kalınlığa sahip olması önerilmektedir. Her santimetre emilen yağmur suyunun ağırlığı dahil 10-13kg/m² taşıma yükü anlamına geldiğinden, 6 cm kalınlığındaki bir örtü için çatının filtre örtüsü ve drenaj katmanı dahil yaklaşık olarak 70 – 100 kg/m² taşıyabilmesi gerekmektedir.

   

  Talebe göre daha düşük taşıma kapasitesine sahip çatılara da yeşil örtü sistemleri uygulanabilmekte, fakat bu durumda bitki örtüsünün kökü yeteri kadar genişleme alanı bulamayabilmektedir.

  Düşük yoğunluklu (extensive) yeşillendirme sistemlerinin çok az bakım gerektirmesi, bakım ihtiyacı olmadığı anlamına gelmemektedir. Bitki örtüsünün sağlığı için düzenli olarak yabani bitkilerin temizlenmesi ve gerektiği takdirde gübre ile örtünün beslenmesi gerekebilmektedir. Bu tip bitki örtülerinde genelde sulamaya ihtiyaçduyulmasa da, yeni kurulan sistemlerde bitki örtüsüne destek için kurak dönemlerde sulama yapılmalıdır.

  Bu bölüme aynı şimdiki web sayfamızda olduğu gibi “Örnek Kesitler Butonu” gelmelidir. Bu sayfaya tıklandığında :

  Extensive Yeşil Çatı Sistemleri - Uygulama Örneği

  Bauder firmasının çok sayıda alternatif sistem çözümlerinin olması nedeniyle burada sadece üç adet kombinasyon örneği yer almaktadır. Söz konusu kombinasyonların tamamı DIN 18531 kriterlerini yerine getirmekle birlikte, güvenli ve uzun ömürlü bir kullanım ömrü vaat etmektedir. Diğer alternatif çözümler için bizimle irtibata geçilerek, en uygun tercihin yapılabilmesi konusunda gerekli uzman görüşünün alınması tavsiye edilir.