• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • HABERLER VE DUYURULAR
  Haberler ve Duyurular
  Titreşim Yalıtımı

  Günümüzde kalabalık mekanlarda özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de yalıtım teknolojileridir. Pek çok farklı alanda yapılan yalıtım uygulamaları hem alanların daha konforlu olmasını sağlar hem de yaşam kalitesinin ve güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle de yapılan yalıtım işlemlerine, kullanılan malzemelere ve işlevine dikkat edilmelidir. Yalıtımın sıklıkla yapıldığı durumlardan bir tanesi olan titreşimler de hem güvenlik nedeni ile hem de rahat bir yaşam alanı oluşturulması nedeni ile dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Titreşim yalıtımı farklı şekillerde pek çok farklı alan için uygulanabilmektedir. Kullanılan malzemeler her tür titreşim neden olabileceği titreşim ve sesin engellenmesine yardımcı olabilmektedir.

  Kullanılan titreşim yalıtımı malzemelerinin en büyük özelliği hem sesi hem de titreşimi durdurabilmesidir. Bu nedenle de araçlarda, evlerde, sanayi alanlarında ya da özel tesisatlı borularda kullanılabilmektedir. Yalıtım malzemesinin seçilmesindeki faktörler son derece önemlidir. Bu tür yalıtımı sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlar daha çok fabrika ve makinelerdir. Kullanılan makinelerin titreşime duyarlı olması buna ek olarak işlevine göre içindeki maddenin de titreşimden etkilenmemesi gerektiği için bu tür yalıtım malzemelerinin kullanılması gerekebilmektedir. Kullanılan malzemeler hem makinenin daha verimli çalışmasını sağlar hem de fazla üretim yapılmasına yardımcı olurlar. Kullanılacak olan yalıtım malzemeleri daha çok titreşimin türüne göre belirlenmektedir. Pasif ya da aktif yalıtım yapılabilmesi için öncelikle titreşimi özelliğinin belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin bir makine ya da üretim aracının titreşim yaymasını engellemek için kullanılacak olan yalıtım türü aktif olarak nitelendirilir ancak makine ya da üretim aracının monte edilmesi ile titreşimden etkilenmesini engellemek için yapılacak olan yalıtım pasif olarak nitelendirilmektedir.

  Titreşim yalıtımı kullanılan alanlardan bir tanesi de sismik titreşimlerden etkilenen kablolardır. Genellikle boru ve kanalların deprem gibi yüksek titreşimlerden etkilenmesini azaltmak ya da yok etmek için tasarlanan ürünlerdir. Bu şekilde tasarlanan modeller hem malzemelerin zarar görmesini engeller hem de kullanılan boru ve ya da kablo tesisatlarının zarar görmesini engeller. Kullanılan bu yalıtım çeşidi daha çok yer altı tesisatlarında etkili sonuçlar vermektedir.