• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • ÖRNEK SU VE ISI YALITIM KATMANLARI
  Örnek Su ve Isı Yalıtım Katmanları

  Isı, nem, mekanik ve doğal etkenlerden koruma sağlayabilmek için gerekli yalıtım, çok sayıdaki katmanın bir araya getirilmesi sonucunda oluşturulmaktadır.

   

  Zemin

  Çatı zemini, yaşam alanı ile yalıtım kombinasyonunu birbirinden ayıran katmandır. Zeminin üzerine uygulanacak her ilave katman için zeminin kendisi taşıyıcı niteliktedir. Yapı tipine göre zemin ahşap, beton, hafif beton veya trapez saç/alüminyumdan meydana gelmektedir.

  Likit Yapıştırıcı

  Zeminin üzerine tozun yapışması ve üst katmanların daha iyi tutturulabilmesi için bir çeşit soğuk bitüm karışımı kullanılmaktadır. Bauder’in Burkolit V isimli ürünü, neredeyse her türlü zeminde kullanabilirsiniz.

  Ayırıcı Katman

  Ahşap zeminlerin üzerine söz konusu karışımın doğrudan uygulanmamaktadır. Bu zeminlerin ateşten korunması ve mekanik aktarımların dengelenmesi gerekmektedir. BauderFLEX TA 600 ayırıcı / dengeleyici örtü, bu tip uygulamalar için geliştirilmiştir. Esneklik ve yırtılma mukavemetinin yanı sıra rulolar kolayca serilebildiğinden zaman ve maliyet tasarrufu da sağlanmaktadır.

  Buhar Tutucu

  Katmanların nemden ıslanmasını engellemek için kullanılacak buhar tutucunun her türlü difüzyonu önleyebilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyacın giderilebilmesi konusunda hızlı uygulama imkanı sunan BauderTHERM DS1 DUO ve BauderTHERM DS2 serileri geliştirilmiştir. Örtülerin üzerinde bulunan termo şeritler, kendinden yapışma özelliği bulunan bitüm alanı aktifleştirerek uygulama zamanını asgariye indirerek ısı yalıtım plakalarının ekstra bir yapıştırıcı kullanılmadan hemen döşenebilmesine imkan tanımaktadırlar.

  Alt zeminin trapez saç veya ahşap olduğu durumlarda soğuk yapışma özelliğine sahip BauderTEC KSD DUO veya BauderTEC DBR serisi buhar tutucular tercih edilerek uygulama zamanından ve pürmüz kullanımından tasarruf edilebilmektedir.

  Isı Yalıtım Katmanı

  Isı yalıtım katmanı oda sıcaklığını sabit tutarak ısı kaybını minimize etmektedir. Polysio – Sert Köpük (PIR) serisi düşük kalınlıklarda bile yüksek ısı yalıtım katsayısı sayesinde en verimli korumayı sağlayabilmektedir: BauderPIR FA (WLS 024), BauderPIR M (WLS 028 – 030) ve BauderPIR T (WLS 30).

  Ön Katman – Su Yalıtımı

  Güvenli bir su yalıtımının gerçekleştirilebilmesi için güçlü yapısıyla öne çıkan elastomer katkılı bitüm Su yalıtım örtüsü BauderFLEX ve uygulama kolaylığı sunan BauderTHERM UL50 geliştirilmiştir. Soğuk esneyebilir özellikleri ve olağanüstü ısı dayanım kapasiteleri sayesinde onlarca yıl sonra bile işlevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmektedirler.

  Bu katmanın, EPS ısı yalıtım plakaları gibi ısıya duyarlı malzemelerin üzerine döşenmek istemesi durumunda sıcak yapıştırma işlemi söz konusu olmamaktadır. BauderTEC KSA DUO veya BauderTEC KSA soğuk yapıştırma özelliğine sahip örtüler, bu tip gereksinimler için geliştirilmiştir.

  Su Yalıtım Katmanı

  Kombinasyonun en üstünde yer alan örtü olan su yalıtım katmanı, diğer tüm tabakaları örttüğünden her türlü hava koşuluna ve sert rüzgarlara karşı koruma sağlayabilmelidir. Su yalıtım katmanının kullanım ömrü, çatının kullanım ömrünü belirleyen en önemli faktör durumundadır.

  Bauder’in lokomotif ürünlerinden BauderKARAT, sağlamlığı ve kalitesi ile DIN kriterlerinin çok ötesinde bir performans ortaya koyabilmektedir. Baukubit K5K ise, yine yüksek kalitesi ve uygulamada sağladığı zaman tasarrufu ile Bauder grubuna ait tercih edilebilecek başka bir üründür.

  Yapılacak uygulamada pürmüz ile çalışmak mümkün değilse, soğuk yapışma özelliği sayesinde BauderTEC KSO SN diğer ürünlere kaliteli bir alternatif oluşturmaktadır.
  Yeşil çatı sistemlerinin tercih edilmesi halinde, üst katmanın zararlı bitki köklerine karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Özel bitümlü BauderPLANT E bu konuda kesin çözüm sunarak yapınızı uzun seneler dış etkenlerden koruyabilmektedir.

  Bitümlü su yalıtım katmanlarının yerine özellikle hafif çatı sistemlerinde kullanılabilecek.BauderTHERMOPLAN da bitki köklerine karşı dayanıklıdır. Plastik bazlı bu ürün, tüm gereksinimleri yerine getirerek Bauder’in diğer ürünleri gibi uygulama kolaylığı ve uzun kullanım ömrünü garanti edebilmektedir.

  Kullanım – Koruma Tabakası

  Statik gereksinimlerin haricinde çatı yüzeylerinin de değerlendirilerek kullanılabilmesi önemli avantajları da içinde barındırmaktadır. Örneğin çatıda yapılacak yeşillendirme görsel, ekolojik ve yapısal getiriler sağlamaktadır. Aynı şekilde çatı yüzeyinin kısmen veya tamamen plakalar ile kapatılması da diğer bir alternatiftir. Bu sistemlerin ikisi bir arada kullanılabileceği gibi, ayrı ayrı da tercih edilebilmektedir. Her iki uygulamada da yalıtımı kombinasyonuna ek bir ısı ve UV koruması sağlanmaktadır.