• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • HABERLER VE DUYURULAR
  Haberler ve Duyurular
  Sismik İzolasyon

  Çevremizde gördüğümüz yapılar pek çok açıdan korunaklı olacak şekilde tasarlanmaktadır. Binanın yeri, üzerinde bulunduğu zemin, kullanılan malzemeler, hava şartları vs. gibi pek çok özellik yapıların dayanıklılığını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Tasarlanan yapılarda üzerinde durulan konulardan bir tanesi de yalıtımdır. Yalıtımın pek çok farklı açıdan incelenmesi ve uygulanması insan güvenliğinin sağlanması için, yapıların daha uzun ömürlü olması ve korunabilmesi için ve çevre şartlarına uyum sağlayabilmesi için gereklidir. Bunun yanı sıra çevrenin korunabilmesi için de yalıtım özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ülkemizde de bu anlamda tasarlanan yapılar pek çok hava şartı, doğal afetler ya da bozulmalara karşı korunaklı üretilmektedir.

  Tasarlanan binalarda dikkat edilen konulardan bir tanesi de sismik izolasyon malzemedir. Bu tür malzemeler her yerde kullanılabilecek buna ek olarak sarsıntı ve depreme karşı yapının korunmasını sağlayabilecek özellikte malzemelerdir. Deprem etkilerinden bir yapının korunabilmesi için sadece desteklerin oluşturulması ya da sadece binanın sağlam malzemelerle yapılmış olması yeterli değildir. Aynı zamanda deprem etkilerini azaltabilecek şekilde dizayn edilmiş olması ya da kullanılan yalıtımın buna katkı sağlayabilecek olması gerekmektedir. bu noktada sismik izolasyon son derece önemli ve üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesidir. Bu tür izolasyon modelleri deprem sarsıntılarını engellemek için değil sarsıntının bina çevresine yayılarak dağıtılmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle de günümüzde dikkat edilen bir izolasyon türüdür. Özellikle depremin daha sık görüldüğü alanlarda kullanılan yapı malzemelerine ek olarak izolasyon malzemelerinde de dikkatli seçimler yapılmaktadır.

  Sismik izolasyon sağladığı pek çok fayda da bulunmaktadır. Öncelikle yapıların güvenliği sağlayacağı için can güvenliği de oluşturmaktadır. Bunun dışında uygulaması kolay ve hızıdır. Deprem etkileri en aza indirileceği için yapı içinde eşyaların ya da yapının zarar görmesi engellenmektedir. Hasar oluşmadığı için binanın tekrar kullanılması sağlanabilmektedir. Deprem etkisi en aza indirileceği ya da sıfırlanabileceği için yapı maliyetlerinin azalması sağlanabilmektedir. Sunduğu pek çok kolaylığı olması ve ülkemizin de deprem yaşanma riski yüksek bir yer olması nedeni ile izolasyon türünün en çok kullanılan hali olarak da görebilmekteyiz.