• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • HABERLER VE DUYURULAR
  Haberler ve Duyurular
  Schöck Bauteile GmbH ile Türkiye’nin ilk sertifikalı Pasif Binası Ankara’da
  Schöck Bauteile GmbH ile Türkiye’nin ilk sertifikalı Pasif Binası Ankara’da

  Yapının ihtiyaç duyduğu ısıtma enerjisinin güneş ısınları, insanların yaydığı vücut ısısı gibi “pasif” kaynaklardan sağlanması “Passivhaus (Pasif Bina)” için ön koşul durumundadır.Bu sebepten üst düzey ısı yalıtımının ve sızdırmazlığın ön planda olduğu bu yapılarda kabul edilen maksimum enerji sarfiyatı 15 kW/m2 (yıllık) ile sınırlandırılmıştır.

  Söz konusu şartların yerine getirilerek hem yaşam konforunun arttırılabilmesi, hem de enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için ısı köprülerinin ortadan kaldırılması bir seçenekten ziyade zorunluluktur. Özellikle soğuk mevsimlerde, iç mekan ile dış mekan ısısı arasındaki farkın en yüksek olduğu dönemlerde ısı köprülerinin bulunduğu noktalardaki yüzey ısısı, yoğuşma derecesinin altına düşmektedir. Bunun neticesinde havada bulunan bağıl nem, yoğuşma sonucu yüzeylerin nemlenmesine ve akabinde rutubet ve küf oluşumuna neden olmaktadır. Rutubetin olduğu yaşam alanlarında söz konusu havayı solumak, iç hastalıklara neden olabileceği gibi bir çok cilt hastalığının da sebebidir. Ayrıca rutubet, yapının sağlığının tehdit edildiğinin en ciddi göstergelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Duvarların içerisinde bulunan demir donatılar, nemlenen duvarlar nedeniyle korozyona uğrayarak zamanla özelliklerini kaybedebilmekte ve binanın statiğini tehdit etmektedir. Isı köprülerinin bulunduğu noktalarda ısı geçişinin çok daha yüksek olması nedeniyle, oda sıcaklığının belli bir derecede tutulabilmesi için çok daha yüksek enerji tüketimi gerekmektedir. Toplam ısı enerjisi tüketiminin yaklaşık %10 - 30 kısmından ısı köprüleri nedeniyle etkin şekilde yararlanmak mümkün değildir.

  Bu sebepten çevreye duyarlı ve geleceğin yapı teknolojilerinin kullanıldığı bu binaların Türkiye’de ki ilk örneği Vendeka Bilgi Tekenolojileri tarafından Ankara’da, Hacettepe Teknokent’in içinde yapımına devam edilmektedir. Tamamlandığında 3.500 m2 kapalı alana sahip olacak bu kompleks, Vendeka Bilgi Teknolojilerinin genel müdürlük binası olarak kullanılması planlanmaktadır.    

  Projelendirilen bu yapıdaki ürün seçiminde, amaca uygun olarak Darmstadt Passivhaus Enstitüsü tarafından onaylanmış, çevreye duyarlı ve inovatif ürünler tercih edilmektedir.

  İşin Satınalma ve mühendislik kısmında da yer alan proje müdürü Sn. Selim Coşgun’un titizlikle yürüttüğü ve yapının performansının yeterli seviyeye ulaşabilmesi için, ısı köprülerinin engellenebilmesi noktasında tercih ettiği Darmstadt Passivhaus Enstitüsü tarafından onaylı ve ulusal teknik onaya sahip Isokorb© OXT balkon bağlantı modülleri ile bina her katta çepeçevre sarılarak ısı transferinin önüne geçilmektedir.

   

  Çevreye duyarlı binaların sayısının çoğalması dileği ile bu başarılı çalışmadan ötürü Vendeka Bilgi Teknolojilerine ve Proje Müdürü Sn. Selim Coşgun' u duyarlılığından ötürü tebrik ederiz.