• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • HABERLER VE DUYURULAR
  Haberler ve Duyurular
  Şap Altı Ses Yalıtımı

  Yapılan her yapının kendine ait bir yalıtımı olması gerekmektedir. Yalıtım yapılmasının farklı nedenleri vardır. ısı yalıtımın sağlayabilmesi için kullanılan yalıtım bunun dışında ses geçirgenliğinin azalması için ya da yapının taşıma kuvvetinin arttırılması için de kullanılmaktadır. Bu anlamda şap altı ses yalıtımı da pek çok binada tercih edilen yalıtım sistemlerinden bir tanesidir. Bina yapısına uygun olarak hazırlanan levhalar sayesinde hem katlar arasındaki ses yalıtımının azaltılmasına hem de zeminin taşıma kapasitesinin arttırılmasına etkisi bulunmaktadır.

  Şap altı ses yalıtımı günümüzde de sıklıkla karşılaştığımız katlar arası yalıtım modellerinden bir tanesi olabilmektedir. Bu anlamda kullanılan malzemeler darbe ya da titreşim gibi alt ya da üst kata rahatsızlık verebilecek etkilerin azaltılmasında, aşırı gürültünün engellenmesinde kullanılmaktadır. Uygulanan yalıtım modelleri genellikle kabarcıklı yapıya sahip olan malzemelerden seçilmektedir. Kabarcıklı malzemeler sesin ya da darbe ve titreşimin yutulmasını sağladığı gibi yapını da nefes alabilmesi için hava geçirgenliğine sahip olurlar. Bu nedenle de duvarlarda, zeminlerde, şap altında ya da kat aralarında sıklıkla kullanılırlar. Bunun dışında şap altı ses yalıtımı için kullanılan malzemelerden bir tanesi de kauçuk mantar levhalardır. Kauçuk levhalar da hava geçirgenliği için müsait bir yapıya sahip, titreşim ve ses geçirgenliğinde engelleyici özelliğe sahiptirler. Bu nedenle de sıklıkla kullanılırlar. Kullanılan bu tür malzemeler ortak yaşam alanlarını içeren apartmanlarda, iş yeri gibi gürültünün azaltılması gereken yerlerde kullanılmaktadırlar.

  Günümüzde darbe ile makinelerle ya da sadece insan sesleri ile yoğun gürültü veren ortamlar görülebilmektedir. Bu nedenle de bu etkilerin azaltılabilmesine yardımcı olan şap altı ses yalıtımı malzemeleri ortak yaşam alanlarında daha huzurlu ve ferah alanların oluşturulmasını sağlamaktadır. Şap altı ses yalıtımı için kullanılan malzemelerin bir özelliği de dengeyi sağlamalarıdır. Ağır yapıda olması ve uzun ömürlü olması gerektiği için binaların yalıtımında dengeyi koruyabilecek, var olan ağırlığı kaldırabilecek yardımcı elemanlara gerek vardır. Bu nedenle de şap altı destekleri bu anlamda da fayda sağlayabilmektedir. Kullanılan malzemeler yapısı gereği yüksek ağırlıkları kaldırmaya elverişli olduğu için yüksek binalarda da tercih edilmektedir.