• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • HABERLER VE DUYURULAR
  Haberler ve Duyurular
  Membran

  Membran nedir, nelerde kullanılır?

  Su yalıtımında kullanılan malzemelere genel olarak membran denilmektedir. Bu nedenle su yalıtımın yapılması gereken her yerde kullanılabilmektedir. Farklı hammaddeye sahip olan, çeşitli kaliteye sahip türleri bulunmaktadır. Kullanılacak yere göre çeşit ya da model olarak seçim yapılabilmektedir. Su yalıtımı toprakla temas eden yüzeyler için, bina alt yapısı için, çatı ya da zemin için uygulanması gereken bir yalıtım türüdür. Bu nedenle bu tür yerlerde de membran kullanılabilmektedir. Her yerde bu tür bir yalıtımın kullanılması zorunludur. Genel olarak pek çok kişi sadece drenaj yapılmasının yeterli olacağını düşünmektedir. Ancak ek bir yalıtım sistemi olmadan drenaj uygulamak yeterli olmamaktadır.

  Bina temelinde uygulanan drenaj suyun engellenmesi için yeterli olmadığı için ek bir yalıtımla suyun geçişinin engellenmesi gerekir. Bu nedenle de bu tür bir yalıtım sistemi kullanılır. Yapılan bu yalıtım uygulaması bina yapısının korunmasına yardımcı olurken binanı taşıma kapasitesini korur ve ömrünün uzamasına yardımcı olur. Yalıtımın yapıldığı pek çok bina zaman içinde taşıma kapasitesini kaybettiği için deprem gibi doğal afetlerde kolaylıkla yıkılabilmektedir. Bunun dışında bu tür yalıtım modelleri teras bahçe ya da çatılar için de kullanılabilmektedir. Bu yalıtımın aynı zamanda katkısı da bulunmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarından çatının korunmasına yardımcı olan su yalıtımı aynı zamanda çatının ömrünün de uzamasını sağlamaktadır. Isı yalıtımı ile birlikte kullanılan su yalıtımı hem yapı içinde sıcaklığını sabit kalmasını hem de çatının korunmasını sağlamaktadır.

  Yapay olarak hazırlanan pek çok yeşil alanda bu tür su yalıtım malzemeleri kullanılabilmektedir. Yapılan su yalıtımı sistemleri hem kullanılan zemin ya da çatının zarar görmesini engellemek için hem de oluşturulan alanda varsa suyun korunmasını sağlamak için kullanılır. Aynı şekilde havuz, yapay göl gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. Ancak en çok kullanım alanı teras bahçeler ve çatılardır. Burada önemli olan noktalardan bir tanesi de yağmur sularının ya da güneşin zarar verici etkilerinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle de pek çok alanda su yalıtımı vazgeçilmez bir ayrıntıdır. Hem doğal afetlere karşı hem de zaman aşımına karşı koruma sağlayabilmektedir.