• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

 • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

 • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

 • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

 • HABERLER VE DUYURULAR
  Haberler ve Duyurular
  Kök Tutucu

  Günümüzde pek çok binanın ve yapının olması nedeni ile yeşil alanlar giderek azalmaktadır. Bu nedenle de yeşil alanların korunması ve yeni alanların oluşturulabilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu anlamda yapay olarak da kurulabilen yeşil alanlar bulunmaktadır. Su yalıtımının iyi yapılması halinde çatı katlarında ya da teras balkonlarda özel yeşil alanlar oluşturmak mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Hem malzemelerin kalitesi hem de yeşil alana katkı sağlayabilecek malzemeler bu anlamda önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemelerin aynı zamanda bakım ve onarımın kolay olmasının, kök tutucu kullanılmasının, yan etkilere karşı dayanıklı olmasının da gerektiği bilinmektedir.

   

  Oluşturulan yeşil daha verimli kullanılabilmesi için zeminde ya da oluşturulan alanda iyi hazırlanmış bir su yalıtım sistemini kullanılması gerekir. Buna ek olarak su, toprak ya da bitki köklerin neden olabileceği olumsuzluklara karşı da kök tutucu ya da bu özelliği sahip malzemelerin kullanılması gerekir. Bu anlamda koruyucu malzemeler kullanılan alanda hem suyun etkin kullanılmasını hem de su yalıtımın zarardan korunmasını sağlayabilmektedir. Su yalıtımı üzerine döşenen toprak zemin zamanla su yalıtımına zarar verebilmektedir. Bu da suyun geçiş yapmasını ve sızıntıların oluşmasını sağlar. Bunun dışında ekilen bitkilerin ya da zararlı bitkilerin de köklerinin toprak içinde kalması zamanla yalıtımın aşınmasına ve zarar görmesine neden olur. Bu tür durumları engellemek için de köklerin geçişini engelleyen malzemelerin kullanılması gerekir.

   

  Günümüzde yapay bahçeler ya da ekim alanları için kullanılan yardımcı malzemelerin verimin de artmasını sağlayabilmektedir. Drenaj levhası ile birlikte kullanıldığında daha verimli olan kök tutucu malzemeler günümüzde yapay bahçelerde görülen ürünler arasında yer almaktadır. Daha fazla yeşil alan oluşturmak için tasarlanana bu ürünler hem yapının hem de yalıtımın zarar görmeden gelişmesini sağlayabilmektedir. Bunun için özel bir malzeme kullanılmasa bile tutucu özelliğe sahip maddelerin kullanılması gerekir. Bu anlamda bitki köklerinin tutulmasına yardımcı olan, büyümesine engel olan bu malzemeler aynı zamanda ekonomik olması nedeni ile tercih edilebilmektedir. Kullanılan bu ürünler sayesinde de daha fazla yeşil alan oluşturabilmektedir.