• membran, ısı yalıtımı, drenaj, bauder, green roof, regupol, titreşim yalıtımı

  • ses yalıtımı, drenaj levhası, pvc membran, katlar arası ses yalıtımı

  • phonestar, yeşil çatı, regufoam, impact sound, şap altı ses yalıtım

  • kök tutucu, sentetik membran, ses izolasyony sismil izolasyon, su izolasyonu

  • HABERLER VE DUYURULAR
    Haberler ve Duyurular
    Drenaj

    Su yalıtımında kullanılan yöntemler farklılık gösterebilmektedir. Bazı yapım aşamalarında her yalıtımın uygulanması gerekirken bazı alanlarda sadece tek bir yöntem de suyun yalıtılması için yeterli olabilmektedir. Bu amaçla hazırlanan yöntemler arasında sıklıkla kullanılan bir yöntem de drenajdır. Bu yöntem suyun toprağa daha hızlı şekilde aktarılmasını sağlayarak zeminde suyun oluşmasını engelleyen bir yalıtım sistemidir. Pek çok farklı yerde de kullanılabilmektedir. Su yalıtımına ek olarak da kullanılabilen bu uygulama ile hem kuru zemin sağlanmış oluyor hem de zemine temas eden malzemelerin ömür uzatılmış oluyor. Bu nedenle de pek çok bina yapımında, temel duvarlarında, yer altı yapılarında, metro gibi yapılarda ya da teras bahçelerinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Suyun topraktan hızlı uzaklaştırılmasını sağlaması nedeni ile toprak altı yapılar için de son derece önemli bir yalıtım sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

     

    Drenaj suyun geçişini engellemek için tek başına kullanılabilecek yeterli bir sistem değildir. Bu uygulamanın temel prensibi sadece suyun geçişini hızlandırarak temas eden malzemelerin zarar görmesinin engellemektedir. Suyun akıtılmasını daha hızlı sağladığı için malzemenin korunmasına yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır. Genel olarak su yalıtımın yapıldığı her yerde drenaj kullanılabilmektedir. Özellikle spor sahalarının bulunduğu yeşil alanlarda, bina temelinde ve teras bahçelerde kullanılmaktadır. Günümüzde yeşil alanların oluşturulması için kullanılan teras bahçeler su yalıtımına en katkı sağlayan bu uygulamanın sıklıkla tercih edildiği alanlardır. Bu alanlarda yapılan çalışmaların pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle de çatı bahçe ya da teras bahçelerde kullanılabilmektedir.

     

    Drenaj yönteminin teras bahçeler için sağladığı faylardan bir tanesi suyun geçişine izin vermesidir. Bunun dışında zemin yapısının korunmasını da sağlayabilmektedir. Zeminde kullanılan malzemelerin zarar görmesine engel olduğu için yapım ömrünü uzatabilmektedir. Bunun dışında teras bahçeler yabani ot ya da köklerin oluşabileceği alanlara sahip bulunmaktadır. Bu nedenle de bu tür alanlarda su yalıtımına ek sistemlerin kullanılması hem kök ve bitkilerin oluşmasını engellemekte hem de zemin üstünde yer alan toprağın nefes almasını sağlamaktadır. Bu nedenle de teras bahçelerde sıklıkla kullanılmaktadır.